Adopcja zwierzęcia ze schroniska to dobry wybór. Kolejny pies lub kot ma szansę na własny dom i życie u boku odpowiedzialnych, świadomych i wrażliwych opiekunów. Ty zyskasz przyjaciela na dobre i na złe, z psem będziesz spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. W poniższych poradach podpowiadamy, co trzeba przemyśleć przed podjęciem decyzji, aby zminimalizować wystąpienie problemów.

ADOPCJA PSA:

Zastanów się nad wielkością psa – duży pies potrzebuje więcej miejsca na swoje legowisko lub klatkę oraz większą ilość jedzenia niż mały pies.

Wiek psa też nie jest bez znaczenia – szczeniak i młody pies będzie bardziej aktywny, zostanie z Tobą kilka, kilkanaście lat. Starszy psiak będzie potrzebował mniej aktywności, ale może częściej chorować, wasz wspólny czas może być ograniczony. Za to dla psiego seniora mogą to być jedyne szczęśliwe lata.

Zastanów się, czy zwyczajnie masz czas dla psa. Pies zwykle potrzebuje trzech spacerów dziennie. Dwa mogą być krótsze, jeden powinien być dłuższy, ze swobodną eksploracją, wspólną zabawą, ćwiczeniami posłuszeństwa. Gdy pada deszcz lub śnieg po spacerze trzeba mieć dodatkowy czas na umycie łapek, osuszenie sierści.

Wybierz psa, który ma podobną energię do twojej. Jeżeli lubisz długie spacery, weekendy i urlopy spędzasz aktywnie poza domem, lepszy będzie dla Ciebie młody, żywiołowy pies. Jeśli jesteś w stanie zapewnić psu trzy spacery a wolny czas wolisz spędzać w domu, wybór psiego starszaka czy seniora będzie lepszy. Taka ilość spacerów i dodatkowa zabawa umysłowa w domu w zupełności mu wystarczą.

Adopcja psa do domu z małymi dziećmi powinna być szczególnie przemyślana. Najpierw sprawdź czy dziecko nie ma alergii na sierść. Pracownicy schroniska i wolontariusze na pewno będą w stanie pomóc Ci w wyborze psa do domu z dzieckiem. Twoim zadaniem będzie odpowiednio przygotować dziecko na pojawienie się psa i pilnowanie przestrzegania zasad. Nigdy nie pozostawiaj dziecka i psa samych w jednym pomieszczeniu.

Pamiętaj, że psa trzeba regularnie szczepić i odrobaczać. Nie jest to duży wydatek. Jeżeli pies ma chorobę przewlekłą lub nagle zachoruje, wydatki w lecznicy weterynaryjnej mogą być jednak spore.

Weź pod uwagę wydatki na wyżywienie psa, niech to będzie wysokogatunkowa karma. Lepsza karma to zdrowszy pies. Możesz samodzielnie przygotowywać psu jedzenie w domu, ale nie mogą to być resztki ze stołu, tylko odpowiednio przygotowane i zbilansowane jedzenie dostosowane do potrzeb psa.

Może masz już w domu inne zwierzęta? Koniecznie zapytaj pracowników schroniska lub wolontariuszy o to, jak wybrany przez Ciebie pies reaguje na inne psy lub koty. Przemyśl adopcję, gdy mieszkają już z Tobą gryzonie lub ptaki. Dowiedz się, jak bezpiecznie wprowadzić do domu drugiego psa – może będzie potrzebna pomoc szkoleniowca lub behawiorysty.

Czy Ty i reszta domowników jesteście gotowi na ewentualne zniszczenia? Mogą również wystąpić problemy z zachowaniem psa. Niektórych możecie być świadomi przed adopcją po rozmowie z pracownikami schroniska i wolontariuszami, inne mogą wystąpić dopiero po jakimś czasie od adopcji. Może konieczna będzie pomoc szkoleniowca lub behawiorysty żeby je rozwiązać?

Przed adopcją nie wiadomo, czy pies będzie umiał zachować czystość w domu, może będzie musiał się tego nauczyć lub sobie przypomnieć. W obu sytuacjach jednak będzie potrzebował czasu.

Mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu? Przed adopcją obowiązkowo musisz uzyskać zgodę właściciela mieszkania.

Pamiętaj, aby nie przypisywać psu ludzkich cech, nie myśl, że pies „będzie wdzięczny” bo zabierzesz go do domu. Pies nie myśli w ten sposób. Gdy pies już zawita do twojego domu nie pozwalaj mu na wszystko, żeby „wynagrodzić” pobyt w schronisku. Od pierwszego dnia wprowadzaj zasady, aby ułatwić psu adaptację w nowym środowisku.

Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Nie rób tego pod wpływem chwili, nie kieruj się wyłącznie emocjami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zabierz psa na spacer, najlepiej kilka razy. Może pospaceruj z kilkoma różnymi psami. Niewykluczone, że zaiskrzy między Tobą a zupełnie innym psem niż początkowo wybrałeś?

Przemyśl wszystko bardzo dokładnie. Adoptujesz psa na zawsze. Zostanie z Tobą na dobre i na złe.

ADOPCJA KOTA:

Koty mają zupełnie inny charakter niż psy – są to zwierzęta silnie indywidualne, inaczej okazujące swoje uczucia wobec właścicieli niż psy. Nie wymagają wyprowadzania na spacer, swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają do kuwety ze żwirkiem, co sprawia, że bardziej nadają się dla osób, które są zainteresowane adopcją, ale miałyby problemy z zapewniem zwierzęciu spacerów.

Wiele osób ma uczulenie na kocią sierść – przed adopcją koniecznie sprawdź, czy Ty lub inni domownicy nie jesteście na nią uczuleni.

Postaraj się zabezpieczyć balkon oraz okna swojego mieszkania lub domu specjalną siatką – zapobiegniesz w ten sposób niekontrolowanej ucieczce kota i ewentualnym urazom poupadkowym zwierzęcia.

Podobnie jak w przypadku psów, adopcja kota do domu z małymi dziećmi powinna być szczególnie przemyślana, niektóre dzieci mogą bać się kotów, a same koty mogą nietolerować dzieci.

Każdy kot powinien być regularnie szczepiony i odrobaczany. Regularne wizyty u weterynarza także powinny być normą.

Kot lubi drapać i wdrapywać się na meble i inne przedmioty, może więc wyrządzić zniszczenia w mieszkaniu – należy się z tym liczyć. Przy wynajmowaniu mieszkania należy uzyskać zgodę wynajmującego na posiadanie kota.

Jeżeli posiadasz już inne zwierzęta w domu, porozmawiaj na temat adopcji z pracownikami Schroniska i wolontariuszami.

Koniecznie zaopatrz się w transporter do przewozu kotów – nie wydajemy kotów do pudełek czy kartonów.